Slideshow Plugin - en to fr_FR translation catalogue (79 entries)

en: Light
fr_FR: Claro

en: Dark
fr_FR: Obscuro

en: Yes
fr_FR: Sí

en: The style used for this slideshow
fr_FR: El estilo usado para esta diapositiva

en: Custom
fr_FR: Personalizar

en: Custom style editor
fr_FR: Editor de estilo personalizado

en: Animation used for transition between slides
fr_FR: Animación para las transiciones entre las diapositivas

en: Slide
fr_FR: Diapositiva

en: Fade
fr_FR: Desvanecer

en: Animation
fr_FR: Animación

en: Number of seconds the slide takes to slide in
fr_FR: Núero de segundos que tarda la diapositiva en entrar

en: Number of seconds the description takes to slide in
fr_FR: Número de segundos que tarda la descripción en entrar

en: Seconds between changing slides
fr_FR: Segundos entre cada diapositiva

en: Number of slides to fit into one slide
fr_FR: Número de imágenes/videos/texto dentro de cada diapositiva

en: Display
fr_FR: Mostrar

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
fr_FR: Ancho de las diapositivas. Escribe 0 para tomar el ancho del nodo padre.

en: Height of the slideshow
fr_FR: Alto de las diapositivas

en: Height of the description boxes
fr_FR: Alto de la caja de descripción

en: Fit image into slide (stretching it)
fr_FR: Adaptar la diapositiva (estirarla)

en: Show title and description
fr_FR: Mostrar título y descripción

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
fr_FR: Esconder la caja de descripción, se mostrará cuando el puntero esté sobre la diapositiva

en: Automatically slide to the next slide
fr_FR: Pasar automáticamente a la siguiente diapositiva

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
fr_FR: Regresar al inicio de las diapositivas, al llegar al final

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
fr_FR: Activar botones (para que el usuario pueda desplazarse entre las diapositivas)

en: Show control panel (play and pause button)
fr_FR: Mostrar panel de control (botones de play y pausa)

en: Slideshows
fr_FR: Diapositivas

en: Slideshow
fr_FR: Diapositiva

en: Add New Slideshow
fr_FR: Agregar Nueva Diapositiva

en: Edit slideshow
fr_FR: Editar diapositiva

en: New slideshow
fr_FR: Nueva diapositiva

en: View slideshow
fr_FR: Ver diapositivas

en: Search slideshows
fr_FR: Buscar diapositivas

en: No slideshows found
fr_FR: No se encontraron diapositivas

en: Information
fr_FR: Información

en: Slides List
fr_FR: Lista de diapositivas

en: Slideshow Style
fr_FR: Estilo de las diapositivas

en: Slideshow Settings
fr_FR: Configuración de las diapositivas

en: Insert
fr_FR: Insertar

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
fr_FR: Agrega una diapositiva usando uno de los botones de abajo.

en: No slideshow selected.
fr_FR: No se ha seleccionado ninguna diapositiva

en: Load more results
fr_FR: Cargar más resultados

en: No images were found, click here to upload some.
fr_FR: No se encontraron imágenes, da clic para subir algunas.

en: Are you sure you want to delete this slide?
fr_FR: ¿Estás seguro de que quieres borrar esta diapositiva?

en: Randomize slides
fr_FR: Diapositivas aleatorias

en: Miscellaneous
fr_FR: Miscelanea

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
fr_FR: Evitar filtro de contenido (desactivar si '%s' se muestra)

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
fr_FR: Permite que puedas mostrar las diapositivas en el área de los Widgets

en: Slideshow Widget
fr_FR: Widget de diapositiva

en: Edit
fr_FR: Editar

en: Title
fr_FR: Título

en: settings
fr_FR: Configuración

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
fr_FR: Para utilizar estas diapositivas en la página, copia este código y pégalo en el editor de la página o entrada

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
fr_FR: O agrega este código en tu tema

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
fr_FR: Ve al %sárea de widgets%s y muestra las Diapositivas como Widget

en: Default
fr_FR: Por defecto

en: Text slide
fr_FR: Diapositiva de Texto

en: Description
fr_FR: Descripción

en: Background color
fr_FR: Color de fondo

en: Same window
fr_FR: Misma ventana

en: New window
fr_FR: Ventana nueva

en: Video slide
fr_FR: Diapositiva de Video

en: Youtube Video ID
fr_FR: Video de YouTube

en: Image slide
fr_FR: Diapositiva de Imagen

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
fr_FR: Ha ocurrido un error miestras se cargaba esta diapositiva y no puede ser presentada

en: Delete slide
fr_FR: Borrar diapositiva

en: Help to keep this plugin free!
fr_FR: ¡Ayuda a que este plugin sea gratis!

en: In order to keep you provided with the newest features, forum support, and bug-fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
fr_FR: Con el fin de mantenerlo siempre con las características más recientes, el apoyo foro, y correcciones de errores, mucha motivación es necesaria. Por lo tanto estoy pidiendo amablemente que consideren hacer una pequeña donación al plugin o que califiquen como 5 estrellas en Wordpress.org. ¡Gracias de antemano!

en: Rate on Wordpress.org
fr_FR: Calificar en Wordpress.org

en: Questions / Suggestions
fr_FR: Preguntas / Sugerencias

en: Insert a Slideshow
fr_FR: Insertar una Diapositiva

en: Insert Slideshow
fr_FR: Insertar Diapositiva

en: Select a slideshow
fr_FR: Seleccionar una diapositiva

en: Untitled slideshow
fr_FR: Diapositiva sin título

en: Cancel
fr_FR: Cancelar

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
fr_FR: Parece que no has creado ninguna diapositiva aún. %s¡Puedes crear una aquí!%s

en: Search
fr_FR: Buscar

en: Search images by title or ID
fr_FR: Buscar imágenes por título o ID

en: Upload/Manage Images
fr_FR: Cargar/Administrar Imágenes

en: Random Slideshow
fr_FR: Diapositivas Aleatorias
